سوتغذیه

آخرین اخبار فروشگاه

سوتغذیه

تاریخ خبر : جمعه 12 آبان 1396
دسته خبر: خبر استخدامی
بازدید : 742

کمبود ویتامین دی در نیمی از افراد زیر 40 سال در کشور

  تمامی سلول‌های بدن برای جذب ویتامین دی گیرنده دارند و کاهش این ویتامین در بدن در مناطق مختلف، ‌بیماری‌های گوناگون ایجاد می کند که مهم‌ترین آنها بیماری‌های استخوانی اس

کمبود ویتامین دی در نیمی از افراد زیر 40 سال

در کشور

 


  ‌‌

 

تمامی سلول‌های بدن برای جذب ویتامین دی گیرنده دارند و کاهش این ویتامین در بدن در مناطق مختلف، ‌بیماری‌های گوناگون ایجاد می کند که مهم‌ترین آنها بیماری‌های استخوانی است.

مرکز روماتیسم ایران بر اساس یافته‌های یک پژوهش انجام شده در این مرکز اعلام کرد، بیش از 50 درصد از افراد زیر 40 سال در کشور از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند که این آمار با اندکی تفاوت در زنان بیش‌تر است.

به گزارش روز یکشنبه «ایرنا» از مرکز روماتیسم ایران، دکتر "فرهاد غریب دوست"، رییس مرکز روماتیسم ایران با اعلام این خبر گفت: این پژوهش که بر روی 689 بیمار مراجعه کننده به این مرکز در بهار و تابستان امسال صورت گرفته،‌ بیان‌گر آن است که 54 درصد زنان زیر 40 سال و 36 درصد بالای 40 سال دچار کمبود ویتامین دی هستند.

وی ادامه داد: بر اساس همین تحقیق، این آمار در مردان زیر 40 سال، 51 درصد و بالای 40 سال، 46 درصد اعلام شده است. «غریب دوست» اظهار داشت: در مطالعات مشابه قبلی که توسط مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران در استان‌های گلستان، مشهد، شیراز، بوشهر،‌ تبریز و چند شهر دیگر انجام شد، میزان کمبود ویتامین دی حدود 44 تا 54 درصد از کاهش متوسط تا کاهش شدید گزارش شده بود که یافته‌های آن نزدیک به نتایج پژوهش اخیر است.

وی گفت: با توجه به این آمارها به طور متوسط 53 درصد مراجعه کنندگان به مرکز روماتیسم ایران در هر سن و با هر نوع بیماری (استخوانی و مفصلی)، دچار کاهش ویتامین دی هستند که این هشداری بزرگ است.

رییس مرکز روماتیسم ایران در مورد علت بالاتر بودن میزان ویتامین دی افراد بالای 40 سال نسبت به افراد زیر 40 سال اظهار داشت: به نظر می رسد به دلیل مصرف مکمل‌های ویتامین دی در گروه بالای 40 سال این افراد از سطح ویتامین دی مناسب‌تری نسبت به جوان ترها برخوردار هستند.

وی با اشاره به این‌که در گروه مواد غذایی، ماهی ها به ویژه ماهی‌های دریای جنوب دارای بیش‌ترین منبع ویتامین دی هستند، یادآور شد: ماهی‌های «سالمون»،« ساردین»،« کولی»،« تن» و آزاد به ترتیب بیش‌ترین میزان ویتامین دی را دارند. غریب دوست افزود: در گروه مکمل های غذایی، قرص‌های روغن اکبد ماهی مهم‌ترین منابع ویتامین دی به شمار می رود. این کارشناس یادآور شد: اصلی ترین منبع تامین کننده‌‌ی این ویتامین،‌ نور خورشید است.

وی ادامه داد: تمامی سلول‌های بدن برای جذب ویتامین دی گیرنده دارند و کاهش این ویتامین در بدن در مناطق مختلف، ‌بیماری‌های گوناگون ایجاد می کند که مهم‌ترین آنها بیماری‌های استخوانی است.

به گفته غریب دوست، در گذشته ارزش ویتامین دی تنها به نقش تقویتی این ویتامین در استحکام استخون‌ها شناخته شده بود، این در حالیست که امروزه رابطه کمبود ویتامین دی با بروز بیماری‌های روماتیسم مفصلی، ریزش مو، ناراحتی‌های پوستی (به صورت اگزما)، ایجاد برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، پستان و پروستات، بیماری ام اس، دیابت نوع یک و دو نیز مشاهده شده است.

 

وی اضافه کرد: در مناطقی که به دلیل کمبود آفتاب، کاهش سطح ویتامین دی‌ وجود دارد، شیوع این سرطان‌ها نیز بیش‌تر و در مناطقی که نور خورشید بیش‌تر و سطح ویتامین دی‌ بالاتر بوده، این بیماری‌ها کمتر گزارش شده است.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايرنا


برچسب ها :سوتغذیه , کمبود ویتامین دی در نیمی از افراد زیر 40 سال در کشور
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی