مخترع : رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی

آخرین اخبار فروشگاه

مخترع : رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی

تاریخ خبر : جمعه 12 آبان 1396
دسته خبر: خبر استخدامی
بازدید : 714

رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی

  محققان ایرانی برای اولین‌بار در کشور موفق به ساخت ریه‌ی مصنوعی شدند که در مرکز مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران رونمایی شد

رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی


  ‌‌

 

محققان ایرانی برای اولین بار در کشور موفق به ساخت ریه‌ی مصنوعی شدند که صبح امروز در مرکز مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران رونمایی شد.

دکتر «فرهاد رهبر» رییس دانشگاه تهران در مراسم رونمایی ریه‌ی مصنوعی در جمع خبرنگاران گفت: دست‌یابی به‌دانش فنی طراحی و ساخت ریه‌ی مصنوعی که برای اولین بار در‌کشور توسط محققان علوم زیستی دانشگاه تهران انجام شده، دست‌آوردی بزرگ است که با هم‌کاری اساتید داخلی و خارجی و به خصوص اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور در دانشگاه تهران به‌نتیجه رسیده است.

وی گفت: دست‌یابی به این دانش فنی ، کاری بوده که بر اساس نیاز سنجی جامعه و بر اساس پروژه‌های تحقیقاتی کاربردی، انجام شده و گام بعدی این پروژه تحقیقاتی تجاری کردن دستگاه ریه‌‌ی مصنوعی است. رییس دانشگاه تهران اظهار داشت: سالانه صد هزار نفر در کشور به‌این دستگاه نیاز پیدا می کنند که از‌این بین، 50 درصد افرادی هستند که مورد عمل جراحی قلب باز قرار می‌گیرند.

رییس دانشگاه تهران افزود: دستگاه ریه‌ی مصنوعی در جان‌بازان شیمیایی که ریه‌ی آنها دچار آسیب شده و در نوزدان نارسی که بافت ریه‌ی آن‌ها به خوبی شکل نگرفته ، کاربرد دارد. رهبر با اشاره به منحصر به فرد بودن این دستگاه که «ایران» را در ردیف پنج کشور برتر دارای این فن‌آوری قرار می‌دهد، گفت: هدف اصلی از ساخت این دستگاه عرضه‌ی آن در سطح «خاورمیانه» و در گام بعدی با توجه به کیفیت این دستگاه که قابل مقایسه با کشو‌رهای پیش‌رفته دنیا است ، عرضه‌ی این محصول در بازا‌رهای بین المللی است.

رییس دانشگاه تهران با اشاره به‌این‌که یکی از برنامه‌های جدی این دانشگاه تکیه بر پژوهش‌های کاربردی محصول محور و تجاری کردن این محصولات است، گفت: این دیدگاه کمک می‌کند تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک مرجعیت علمی در جهان مطرح شود و با توجه به این‌که دانشگاه تهران نماد آموزش عالی در کشور است باید در این مسیر علمی پیشرو باشد. وی خاطر نشان کرد:« مرکز مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران »حدود یک سال از فعالیت آن می‌گذرد و توانسته است به این دستاورد بزرگ دست یابد.

رییس دانشگاه تهران افزود: هم‌اکنون این مرکز 12 پروژه تحقیقاتی در‌دست اجرا دارد که با به پایان رسیدن نتایج آنها اعلام می‌شود. رهبر اظهار داشت: با تجاری سازی محصولات علمی هم‌چون دستگاه ریه‌ی مصنوعی که متناسب با نیازهای جامعه است می توان مشکل تامین هزینه‌های پژوهشی را کاهش داد و از درآمد‌های حاصل از آنها در انجام کارهای تحقیقاتی دیگر استفاده کرد.

وی با اشاره به این‌که یکی دیگر از طرح‌های تحقیقانی مرکز علوم زیستی دانشگاه تهران نانو فن‌اوری زیستی در مخازن نفت است، گفت: این فن‌اوری از رسوب مخازن نفتی جلوگیری می‌کند که با به‌نتیجه رسیدن آن خود می تواند درآمد‌زایی فراوانی در حد یک چاه نفت داشته باشد. رییس دانشگاه تهران افزود: یکی دیگر از پروژه‌های تحقیقانی مرکز علوم زیستی دانشگاه تهران، تولید داروی شبه انسولین خوراکی است که با‌توجه به شمار بالای افراد مبتلا به دیابت در کشور می تواند دستاورد بزرگی باشد.

 

 

 

 

 

 

 


     منبع خبر : ايرنا


برچسب ها :مخترع : رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی , رونمایی ریه‌ی مصنوعی ساخت محققان ایرانی
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی