جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ در علوم زیستی و پزشکی

آخرین اخبار فروشگاه

جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ در علوم زیستی و پزشکی

دسته صفحه: فروش فایل
بازدید : 72

ران ران شاؤ

اعلام جوایز یابود ران ران شاؤ ۲۰۱۶

  جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ به طور مشترک به آدریان پ. بِرد و و هُدی ی. زوقبی اعطا می‌شود. کشفِ ژن‌ها و باز کردن کُد پروتئین‌هایی که یک تغییرِ شیمیایی DNA کروموزوم‌هایی انجام ‌می‌دهند؛ این کروموزوم‌ها به همان صورت روی ژن کنترل دارند که اساس سندروم اختلال در حال گسترش رِت (Rett) روی کنترل ژن نفوذ دارد.

 

هُدی زوغبی متولد بیروت به سال ۱۹۵۴، در لبنان و استاد ژنتیک مولکولی و انسانی در کالج داروسازی بیلُر است. سِمت‌های متعددی چون سرپرست مؤسسۀ پژوهشی عصب‌شناسی ژان و دان دُنکان، بیمارستان کودکان تگزاس و پژوهشگر مإسسۀ هاوراد هاگِس بوده. در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرده و MD خود را از کالج پزشکی مهرای نَش‌ویل در تنسی آمریکا به سال ۱۹۷۹ گرفته. از همان سال در تگزاس، بیمارستانی که دوره گذراند، شروع به کار کرد و فوق دکترای خود را کالج بیلُر گرفت. ایشان تاکنون در دپارتمان پزشکی کودکان (طب اطفال) کالج بیلُر حضور دارد. زوغبی عضو آکادمی علوم و همینطور آکادمی ملی داروسازی آمریکا شده. عضویت این آکادمی‌ها تنها با کارهای پژوهشی پیشرو و مؤثر در علم و فناوری ممکن است.

 

 

 

آدریان پ. بِرد، متولد وُولف‌همپتون بریتانیا، و استاد ژنتیک دانشگاه ادینبورگ بریتانیاست.  کارشناسی خود را در بیوشیمی از دانشگاه ساسکس به سال ۱۹۷۰ و دکترایش را در همین رشته به سال ۱۹۷۲ از ادینبورگ گرفته. فوق دکترای ایشان در دانشگاه‌های یِیل و زوریخ بوده. در واحد ژنوم مامالیان (Mamalian) عضو بود و بعداً به وین اتریش نقل مکان کرد و دانشمند مؤسسۀ پژوهشی پاتولوژی مولکولی آنجا شد. در ادینبورگ مرکز Wellcome Trust را پایه گذاری کرد و مدتی هم در نقش دولتمرد در ادینبورگ فعالیت داشت (تا ۲۰۱۰). ایشان عضو انجمن سلطنتی لندن و ادینبورگ و همینطور آکادمی علوم پزشکی بریتانیاست.

منبع:

Shaw Prize

منابع مفید:

Huda Zoghbi (hmmi page)

Huda Zoghbi (WIKIPEDIA)

Adrian Bird (homepage)

Adiran Bird (WIKIPEDIA)

صفحه‌ی اصلی المپیاد زیست‌شناسی فعالیت‌های علمیبرچسب ها :جایزۀ شاؤ ۲۰۱۶ در علوم زیستی و پزشکی , ران ران شاؤ
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی