نحوه ومکانیسم ورود ویروس تب دانگ به سلول

آخرین اخبار فروشگاه

نحوه ومکانیسم ورود ویروس تب دانگ به سلول

دسته صفحه: فروش فایل
بازدید : 79

ویروس تب دانگ

در پنجاه و هشتمین نشست سالانه انجمن بیوفیزیک در سان فرانسیسکو ، نگرشی حیاتی در مکانیسم ورود ویروس دانگ به سلول ها ارائه شد که به واکسیناسیون و توسعه داروهای بالینی آن کمک می کند.

 

بیماری گرمسیری عفونی تب دانگ، مشهور به تب خونریزی، ناشی از انتقال ویروسی توسط پشه است که هر ساله در میلیون ها نفر از مبتلایان موجب تب، سردرد، دردهای عضلانی و مفاصل و بطور مشخص خارش پوست می شود و در برخی افراد با شدت پیشرفت بیماری٬ کشنده است.


دکتر پینگ لیو (Dr. Ping Liu) از دانشگاه کارولینای شمالی (University of North Carolina) به همراه دکتر آراویندا د سیلوا (Dr. Aravinda de Silva)٬ متخصص در تب دانگ، از میکروسکوپ هایی با قدرت تفکیک بالا در بررسی بیان پروتئینی ویژه به نام DC-SIGN استفاده کرده اند تا دریابند که چگونه ویروس ها با بکارگیری این پروتئین٬ راهی برای ورود به سلول ها بدست می آورند. DC-SIGN دارای دامنه شناسایی کربوهیدرات منحصر به فردی در بخش خارجی سلول خود است، که می تواند به همه گونه های کربوهیدرات در عوامل بیماری زا بچسبد.


دکتر لیو توضیح داد: «با وجود تلفات سنگین عفونت دانگ، پیشگیری و درمان آن نسبت به سایر بیماری های عفونی مانند HIV بطور قابل توجهی شکست خورده است.»

وی افزود: « نقش طبیعی DC-SIGN گرفتن عوامل بیماری زاست، به گونه ای که تکه هایی از آن عوامل بیماری زا، می تواند به عنوان آنتی ژن در سطح سلول های دندریتیک حضور داشته باشند.


با واکسن یا دارویی موثر، باید فرایند ورود ویروس تب دانگ به سلول ها را متوقف کرد. د سیلوا و همکارانش، آنتی بادی های خنثی و قوی را شناسایی کرده اند که مانع از عفونت تب دانگ می شوند. با شناخت مکانیسم خنثی سازی آنتی بادی، لیو و همکارانش امیدوارند که تولید واکسن برای بیماری های ویروس دانگ را توسعه دهند.

 

     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشدبرچسب ها :نحوه ومکانیسم ورود ویروس تب دانگ به سلول , ویروس تب دانگ
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی