خون شناسی :» نابودی لوسمی

آخرین اخبار فروشگاه

خون شناسی :» نابودی لوسمی

دسته صفحه: فروش فایل
بازدید : 80

نابودی لوسمی

هشت روز ژن درمانی برای نابودی لوسمی!

 تنها هشت روز پس از شروع ژن درمانی با روشی نوین، لوسمی "علاج ناپذیر" در دیوید آپونته (در تصویر) از بین رفت. برای چهار بیمار دیگر نیز، درمان مشابهی تا هشت هفته صورت گرفت و یکی از آنها بر اثر لخته خونی که بی ارتباط با روش درمانی بود و دیگری به دلیل بازگشت سرطان درگذشت. بازگشت مجدد لوسمی لنفوبلاستی حاد که در بیشتر موارد کشنده است، در سه نفری که اکنون بین 5 ماه تا 2 سال است که از بازگشت بیماری در امان مانده اند، پیش از این تشخیص داده شده بود. 

 

میشل سادلین؛ سرپرست گروه و طراح این روش از مرکز تحقیقات سرطان اسلون-کترینگ در نیویورک، می‌گوید: « در مرحله‌ی دوم، روی 50 بیمار دیگر آزمایش خواهیم کرد و اعضای گروه، به دنبال استفاده از این شیوه برای درمان سایر سرطان‌ها هستند.»
 
راز موفقیت این روش جدید درمانی، شناسایی مولکول‌ منحصر به فردی در سطح سلول‌های سرطانی است که مهندسی ژنتیک، سلول‌های بیمار را برای حمله به آن ایمن سازی می‌کند.
 
در لوسمی لنفوبلاستی حاد، سلول های ایمنی موسوم به «سلول های B » آسیب می‌بینند که دارای مولکول‌های سطحی CD19 هستند. پزشکان با استخراج دیگر سلول‌های ایمنی بیمار به نام «سلول‌های T»، آنها را در معرض یک ویروس‌ بی‌خطر قرار دادند که قادر به وارد کردن ژن تازه ای به ساختار آنها بوده و بطور خاص، مولکول‌ CD19 را هدف گرفتند. سلول‌های T در بازگشت به بدن بیمار، تمامی سلول‌های B سرطانی و سالم را به سرعت از بین ‌بردند.
 
به گفته‌ سادلین؛ باورکردنی نبود که تومورها پس از درمان در هر 5 بیمار، قابل شناسایی نباشند. اگرچه بیماران را برای اطمینان از سیستم ایمنی سالم، تحت پیوند مغز و استخوان نیز قرار دادند اما مطابق تخمین وی، سیستم ایمنی در بدن این بیماران باید بتواند پس از چند ماه، با سلول‌های سالم B و T بحالت عادی بازگردد.
 
این نخستین بار نیست که مهندسی ژنتیک، سلول‌های ایمنی T را برای درمان لوسمی بکار می‌گیرد. یک شرکت بین المللی به نام Adaptimmune در سال گذشته با روشی مشابه، به درمان 13 بیمار مبتلا به مولتیپل میلوما (یا میلوم متعدد؛ شایع‌ترین تومور استخوان است که منشا آن از خود استخوان و تکثیر بدخیم پلاسماسل‌هاست) استفاده کرد که 10 نفر از آنان بهبود یافته‌اند.
 
پل ماس از مرکز تحقیقاتی انگلیس می‌گوید: « گرچه در ابتدایی ترین روزهای این آزمایش‌ها هستیم ولی در آینده ای نزدیک، روش اصلاح سلول‌های T بیماران برای نابودی بافت‌های سرطانی، نسبت به درمان‌های سنتی فزونی خواهد یافت.گروه سادلین در حال حاضر، حمله به دیگر سلول‌های سرطانی را بررسی می‌کند. در مواردی که هیچ مولکول منحصر به فردی در سطح سلول‌های سرطانی وجود ندارد، آنها جفت مولکول‌های منحصربه فرد یک سلول سرطانی را هدف می‌گیرند.
 
در ژانویه گذشته، او موفق شد با استفاده از سلول‌های T مهندسی شده برای هدف قرار دادن جفت مولکول‌های منحصربه فرد سطحی، سلول‌های سرطانی پروستات را که در موش‌ها تشکیل شده بودند، از بین ببرد.

 

 

 


     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشد


برچسب ها :خون شناسی :» نابودی لوسمی , نابودی لوسمی
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی