ژن شناسی :» تولید شکل‌های میکروسکوپی از جنس DNA

آخرین اخبار فروشگاه

ژن شناسی :» تولید شکل‌های میکروسکوپی از جنس DNA

دسته صفحه: فروش فایل
بازدید : 72

تولید شکل‌های میکروسکوپی از جنس DNA

زیست‌شناسان دانشگاه هاروارد با ساختن قطعات میکروسکوپی DNA که می توانند به اشکال دلخواه مانند حروف، کارکترهای چینی درآیند، معنی جدیدی برای کلمه fine print ایجاد کرده‌اند.

 

علاوه بر این از دیدگاه علمی این تکنیک ارزش دیگری نیز دارد. دانشمندان معتقدند این تکنولوژی می تواند راهی آسان و ارزان تر برای انتقال داروها و انجام آزمایشات بیوشیمیایی در بدن باشد. آندرسون یکی از دانشمندان دانشگاه ارهوس در دانمارک می‌گوید «این تکنیک به تحقیقات در زمینه نانوتکنولوژی DNA سرعت می بخشد.»
 
تکنیک جدید، در واقع یک کاربرد غیرعادی برای DNA است. وظیفه و نقش اصلی DNA ذخیره اطلاعات ژنتیکی است که برای ساخت انسان‌ها، مرغ‌های مگس‌خوار، درختان افرا و سایر جانداران و ارگانیسم‌های پیچیده مورد نیاز است. اما باید قبول کنیم ساختن اشیایی کوچکتر از کوچکترین باکتری ها، قابلیت بسیار جالبی است.
 
از سال های ۱۹۸۰، محققان به دنبال راه های مختلف برای خلق ساختارهایی از DNA هستند تا بتوانند هر ساختار میکروسکپی دلخواهی را تولید کنند.
 
«پنج ین»، زیست‌شناس انستیتو ویس دانشگاه هاروارد در بوستون و نویسنده مقاله Nature، می‌گوید، اما زمانی که محققان خواستند اشکال دقیق‌تر و بزرگ‌تر تولید کنند، به مشکل برخوردند. قسمت‌های DNA به اشتباه به یکدیگر جفت می‌شدند و ساختار نهایی ایراد پیدا می‌کرد. 
 
آقای ین می گوید «همه فکر می‌کردند که این تکنولوژی به بن‌بست رسیده است.»
 
اما او و همکارانش از روش دیگری وارد شدند. آنها به جای استفاده از یک رشته طولانی DNA، رشته‌های متعدد کوتاه را کنار هم قرار دادند تا با ترکیب آنها اشکال بزرگ‌تر و دقیق‌تر بسازند.
 
این رشته‌ها از چهار توالی (رشته کوچک‌تر) تشکیل شده‌اند و در هر توالی ۱۰ یا ۱۱ باز  پشت سر هم قرار گرفته‌اند. حال اگر توالی‌ها به گونه خاصی کنار هم قرار گیرند، رشته نهایی به صورت یک مستطیل خواهد بود. این مستطیل‌ها همان آجرها هستند که با کنار هم گذاشتن آنها اشکال مختلف ایجاد می‌شوند.


برچسب ها :ژن شناسی :» تولید شکل‌های میکروسکوپی از جنس DNA , تولید شکل‌های میکروسکوپی از جنس DNA
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی