شنوا سنجی :» تشخیص یک صدای خاص در جمعیت

آخرین اخبار فروشگاه

شنوا سنجی :» تشخیص یک صدای خاص در جمعیت

دسته صفحه: فروش فایل
بازدید : 77

تشخیص یک صدای خاص در جمعیت

تشخیص یک صدای خاص در بین جمعیت و شلوعی موضوعی است که مدت‌هاست در حال بررسی است اما به نظر می‌رسد این مسئله در شرف حل شدن است.

 این پدیده به ما انسان‌ها این قدرت را می‌دهد تا صدای فردی خاص را در بین سر و صدای جمعیت انتخاب نماییم. حال، گروهی از متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو دست به انجام آزمایشات متعدد بر روی بیماران زده و بر روی آنها عمل جراحی مغز را صورت داده‌اند. این دانشمندان در پی یافتن پاسخ سئوال دیرینه خویش هستند.

 

 

 

در طول این جراحی‌ها، 256 قطعه نازک الکترود مخصوص را به لوب گیجگاهی متصل نموده‌اند – بخشی که مسئول شنوایی در مغر آدمی است – و از آنها برای ضبط فعالیت‌های عصبی استفاده نمودند. پس از این عمل جراحی، از بیماران خواسته شد تا قطعات موسیقی را با صدای چندگانه بنوازند؛ و از ایشان خواستند تا کلمات ادا شده توسط گوینده‌ای خاص را شناسایی کنند. گفتنی است در تمام این مدت فعالیت‌های مغزی نمونه‌ها به طور کامل تحت کنترل کارشناسان بود.

 

 

 

سپس محققان به کمک نرم‌افزارهای ویژه‌ای دست به بازسازی فعالیت‌های مغزی بیماران زده و آنها را مورد ارزیابی قرار دادند. با کمال تعجب مشخص شد که لوب عصبی تنها به گفتار شنیده شده در محیط واکنش نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، گوش فرادادن انتخابی، پدیده‌ای حقیقی است و ما می‌توانیم هر آنچه را که بخواهیم بشنویم.

 

 

 

محققان امیدوارند تا نتایج این تحقیق را بتوان در ارزیابی و درمان ناتوانی‌های شنیداری و اختلالات هوشیاری به کار بست. مطمئناً، این تحقیق ارزشمند به این موضوعات محدود نخواهد شد و کارشناسان امیدوارند تا از این رهگذر به توسعه و ساخت ابزارهایی برای بیماران فلج مغزی استفاده کنند و گفتگو و تعامل دو جانبه را بار دیگر به آنها هدیه دهند.

 

و در آخر می‌توان یکی از مهمترین و سودآورترین مزایای این کار علمی را کمک به ساخت ابزارهای تشخیصی صوت قوی‌تر دانست

 

 

     منبع خبر : سرويس فعالیت‌های علمی رشدبرچسب ها :شنوا سنجی :» تشخیص یک صدای خاص در جمعیت , تشخیص یک صدای خاص در جمعیت
محصولات پر فروش

دسته بندی محصولات

بخش همکاران
دسته بندی صفحات
دسته بندی اخبار
بلوک کد اختصاصی